Info k publikaci 100 let atletiky

100 let atletiky v Moravské Slavii Brno v roce 2008

V roce 2008 jsme slavili 100. výročí založení atletiky v Moravské Slavii Brno. (27.1.1908). K této příležitosti vyšla publikace, která obsahuje  statě týkající se historie (kdo byl kdo v Moravské Slavii, vzpomínky atletů, dlouhodobé tabulky výkonů a jiné). Slavnostní setkání se konalo 27. září 2008.

Pokud máte zájem o publikaci můžete si ji odkoupit v atletické klubovně na Vojtové za částku 100,- Kč. 

L. Zouhar a Ing. Topinka

Krátká ukázka z publikace

Kdo byl kdo v Moravské Slavii Brno

Brož Evžen účetní rada, *15.10.1883, †20.09.1980 Brno, který byl jedním z pilířů tohoto klubu, členem od roku 1920, (stál v jeho čele 1925-1927 a 1934-1936) neopustil atlety ani když bylo klubu nejhůř, v letech hospodářské krize se ujal nejednoho nezaměstnaného atleta. Pod jeho vedením atletický odbor zmohutněl do té míry, že mohl zaujmout čestné místo mezi prvými v našem atletickém sportu vůbec. Jeho syn Karel Brož *24.08.1909 Brno, †17.02.1988 Praha, byl dlouholetým předsedou rozhodčích na Slovensku.

Vzpomínky na sportovní zážitky, kamarády a prožitky nejen při atletických trénincích a závodech

Vzpomínám si na ty lidi od 20 let a pak v dobách plných zvratů,

Rudolf Holzer,*02.10.1907 Velké Uherce, †22.12.1980 Bratislava

jako na čisté, nezištné sportovce i na ty, kteří pro ně vytvářeli podmínky, ti se zápisy, se stopkami a nebo metrem v ruce, kteří zametávali a válcovali dráhu bez nároku na jakoukoliv pozornost. Žil jsem mezi nimi půl století a Pisárky odchovávaly ty nejkrásnější typy atletů, ryzí atlety a lidi. Pisárky, to byl čarokrásný koutek Brna na vysunutém předměstí, obklopený zelení okolních lesů, které u nás nemělo konkurenci. Zde se odehrával děj, který lákal brňany v houfech na mítinky, kde startovali nejlepší domácí i zahraniční atleti. Zde vyrostli Svoboda-Tarzan, Hašek, Hejtmánek, bratři Tuřanští, Jahn, Fleischer, světové rekordmanky Sychrová, Smolová a Vidláková, Koreis, Koščak, bří Plchové, Uhlíř, Říháček, kteří se všichni zapsali do listiny rekordů a kteří něco znamenali. Duší všeho však byl Jaroslav Vykoupil, který byl obdivuhodným kamarádem, který také dovedl všechny strhnout. Dopoledne lajnoval dráhu a odpoledne lámal rekordy. V Pisárkách se zrodil světový rekord ve vrhu koulí Fr. Doudy, rekordy Vohrálíkovy party, řada mezinárodních a mezistátních utkání, souboje Koščaka s Kusočinským, Brna s Prahou, mistrovství, středoškolský Stříbrný věnec, kde začínal Zátopek, nebo populární Technika-Univerzita. Zde se formovaly neformální mezilidské vztahy a přátelství, která přetrvávají. Ano, v Pisárkách pod tretrami a rukami nezištných režisérů atletiky se rodila, rostla a mohutněla československá královna sportu.

Rok 1978, Rudolf Holzer

QR Code Business Card