Odešel František Nemetz

Včera v podvečer na soustředění ve Svratce, náhle a nečekaně zemřel v novoměstské nemocnici ve věku nedožitých 72 let významný brněnský trenér a rozhodčí pan František Nemetz, *15.08.1939 Měrotín, okr. Litovel. Běžec, člen výboru oddílu v letech 1988-2000. Významný brněnský trenér a rozhodčí, který vychoval mnoho běžců vytrvalců, mílařů, maratónců a v poslední době sprinterů, které je nutno namátkou uvést. Maratónci:  Nosek, Šebesta, Zíka, Starý, Kašpar, Malý, Glier, Martincová, Münstrová, Vytrvalci:  Zouhar, Moravčík, Pišta, Horký, Jiráňová Mílaři:  Beneš, Faltus, Mikauš, Zemanovič, Nejedlý, Topinka, Růžička, Konečný, Vích, Touška. Sprinteři:  Křupka, Krupa, Klvaňa, Almeida, Peleška, Wagner, Procházka, Breicetl. Skokani: Coufalová Pavla

Atleti Moravské Slavie Brno v něm ztrácejí aktivního a do poslední chvíle vitálního člena, trenéra, rozhodčího a kamaráda.

Čest jeho památce.

Komentáře

Pro korektní odeslání komentáře opište prosím také kód z obrázku níže.

komentářů 6 k článku Odešel František Nemetz

 1. Zouhar, 15. srpna 2011, 06:20
 2. Za Františkem Nemetzem /15.8.1939 – 11.8.2011/
  Smutnou a zcela nečekanou zprávu o náhlém úmrtí významného brněnského trenéra a rozhodčího Františka Nemetze jsem se dozvěděl na Mistrovství ČR v běhu do vrchu v Janských Lázních, kde jsem doprovázel svoji svěřenkyni Alenu Krchákovou.
  Ta informace na mě zapůsobila jako blesk z čistého nebe. Nechtělo se mně uvěřit, že tak vitální a činorodý člověk už není mezi námi a že se s ním už nebudu setkávat na našich pravidelných úterních posezeních na stadionu AC Moravská Slavia Brno, na závodech Triexpert cupu, kde pravidelně působil jako startér, a jiných atletických akcích, kde nemohl chybět.
  Posléze jsem si ve vzpomínkách začal pozvolna vybavovat mnohaleté přátelství
  s Frantou, jak jsme mu my starší říkali. Zavzpomínal jsem na jeho běžeckou dráhu, kterou zahájil a také skončil v Moravské Slavii. Nepatřil sice mezi vynikající závodníky, přesto mu ale mohou mnozí současní běžci jeho výkony jen závidět: 5000 m – 18:02,6 /1981/,
  10 000 m – 38:30,8 /1979/, hodinovka – 15 200 /1978/, 25 km – 1:39:17 /1978/, maraton – 2:59:36 /1979/. „Na své výsledky jsem běhal poměrně dost,“ svěřil se mně před nedávnem. „Když jsem nezdolal během týdne 60 – 70 kilometrů, necítil jsem se ve své kůži,“ dodal.
  Nesrovnatelně větších úspěchů však dosáhl jako trenér. Jeho rukama prošly desítky atletů, připomeňme si alespoň ty nejvýznamnější. Na maratonské trati dosáhla největších úspěchů pětinásobná mistryně ČR Ivana Martincová s nejlepším osobním časem 2:44:58 /2001/, mimo jiné také vítězka Mezinárodního maratonu míru v Košicích v roce 2000. Pozadu nezůstali ani muži: sedm jeho svěřenců – Nosek, Šebesta, Starý, Kašpar, Malý, Zíka a Zouhar dosáhli časů od 2:30 do 2:39! Z dalších štrekařů trénoval budoucí reprezentanty Michaela Nejedlého a Zdeňka Moravčíka, nezapomeňme ani na Petra Beneše, Tomáše Faltuse, Aleše Růžičku, Jiřího Topinku a výborného veterána Jana Fiedlera. V jeho tréninkové skupině nechyběli ani sprinteři, z nichž někteří také oblékli reprezentační dres. Nemetz se však ochotně ujímal i těch, kteří dělali a dělají atletiku jen pro radost z pohybu. Pro některé své svěřence byl doslova jako jejich táta, byl k nim jako k sobě náročný, ale zároveň měl pro jejich slabůstky pochopení.
  Neméně záslužná je jeho činnost na poli rozhodčího. Až do loňského roku působil každoročně jako hlavní rozhodčí Zimní běžecké ligy, bez jeho přítomnosti se nekonal žádný závod na Moravské Slavii a Triexpert cupu. Dokonalou znalostí pravidel atletiky se stal také na tomto poli uznávanou osobností. Připomeňme si i jeho působení ve výboru oddílu v letech 1988 – 2000.
  František Nemetz už hodně let neběhal, ale věnoval se téměř každodenním chodeckým túrám přes celé Brno a okolí. Byl dokonalým znalcem nejen brněnského regionu, byl velmi sečtělý a dokázal najít odpověď na jakoukoliv otázku ze všech oblastí našeho života. I když navenek někdy působil poněkud nepřístupně, jeho svěřenci ho doslova milovali. Výborným kamarádem byl i pro nás všechny, kteří jsme ho mnoho let znali.
  Franto, budeš nám všem, a to nejen na Morendě, moc chybět… Jiří Šmiták

 3. Zouhar, 15. srpna 2011, 06:34
 4. Reakce kamarádů:
  Ahoj Laďo, s velkým politováním jsem přijal tuto zprávu. Přestože jsem byl členem oddílu jen krátce, cítím jak se mě úmrtí Františka Nemetze hluboce dotklo.Vždy jsem si ho velmi vážil. Navíc to byl vlastně můj jediný trenér. Přijměte mou upřímnou soustrast. Petr Horný

  Ahoj Láďo,
  To je mi moc, moc líto. Rád bych se přijel rozloučit. Nevíš kdy bude mít pohřeb?
  Honza Ing. Jan Jesenský

  Ahoj Ladi,
  bohužel se posílají i velmi smutné zprávy. Po Frantovi vznikne obrovská díra ve všestranném běžeckém tréninkovém systému.
  Kondoluji všem členům AC Moravská Slavia.
  Čest jeho památce.
  Milan Ing.Milan Krčma

  Ahoj Laďo,to jsem teda sedl na prdel! Franta nežije….,zdá se to jako nemožný… .Zřejmně jej zradilo srdíčko.Až budeš vědět další věci,tak se zase ozvi.To je den… .Zdenál Zdeněk Šváb

  Ahoj Laďo,
  dej vědět, kdy bude pohřeb. Já přijdu v pondělí a domluvíme se na dalším.
  JP Ing.Jiří Proch

  Zdar Laďo,
  to se snad splnil Frantův sen – zemřít tam, kde se cítil nejlíp.
  P. Pavel Baběrád

  Ahoj Laďo,
  to mně moc mrzí. Rád bych to zveřejnil na http://www.triexpertcup.cz. Ale nevím, jestli to není příliš osobní, co myslíš? Ve středu navrhuji držet minutu ticha při startu závěrečného rozběhu. Na památku bychom mohli jeden ze závodů poháru pojmenovat po panu Nemetzovi. Třeba „Desítka nebo Hodinovka Františka Nemetze“

  Petr Petr Božek

  Co dodat..“byl“ to sporcmen tělem i duší..s velkým srdcem “titán“ ! Přijdu se sním rozloučit.
  A Alena Basistová

  Laďo, dej prosim vědět…. kdy a kde bude mít rozloučení…. Dívala jsem se na spoustu foto a když si vzpomenu kolikrát jsme seděli na pivku, jak mě rozebíral se vším všudy a toho smíchu…. Já jsem opravdu překvapená, ale co se dá v životě dělat…. Ne opravdu už mlčím je to děsnej šok…. Ale život jde dál a musíme se tím vypořádat Vilma Podmelová

  Laďo,
  dík za info, měl jsem ho moc rád. Byl skvělý. Je mi to moc líto.
  KF Karel Fuksa

  Rest in peace! Ing. Karel Walter

  Laďo, přišla mě sms (neznámé číslo), že včera zemřel Franta Nemetz. To je nějaký blbý vtip.
  Arna Mgr. Arnošt Ryšavý

  Půl hodiny na to zírám nemohu uvěřit čtu to pořád dokola ČEST JEHO PAMÁTCE
  Miroslav Nosek

  Ahoj Laďo, dej mi prosím vědět datum a čas pohřbu. Bob. Bohumil Bětuňák st.

  Ahoj Laďo,
  Tak to je moc smutný…..Franta byl výbornej chlap….
  Čest jeho památce…. Ing. Luboš STLOUKAL

  Upřímnou soustrast a čest jeho památce.Stále jej budu vidět, jak v posledních letech doprovázel svoje svěřence (Martincová, Glier) u nás ve Víru na Malém svrateckém maratonu.
  Zdeněk Šudoma za všechny pořadatele MSM

  Františka vnímám hlavně jako rozhodčího a trenéra, ale především jako člověka a výborného kolegu. Je to neuvěřitelné, Snad se setkáme na věčnosti. Petr Benda

  To je mě líto, byl to morous jak kdy, ale dobrej chlap!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Josef Sečkář

  Co na to říct? Nikdo neví, kdy je jeho cesta naplněna. Naštěstí. Franta je z lidí, kteří zanechali stopu ve spoustě dalších, a má to štěstí v neštěstí, že byl starší než většina z nich, takže určitě nezemřel v zapomnění, kdy by si ho už nikdo nepamatoval. I já si jistě často vzpomenu, když přijdu do míst nebo prostředí, která jsem s ním měl spojena. Atletika půjde dál, ale jeho působení bude zapomenuto až o hodně mladší generací brněnských běžců. Ivo Doušek

  Dobrý den pane Zouhar. Chtěl bych se Vás zeptat, kdy a kde bude mít trenér pohřeb.
  Docela mi to vyrazilo dech. Byl to skvělý trenér. Martin Peleška

  Dobrý den pane Zouhare, děkuju za smutnou zprávu. Nevíte prosím, kdy a kde bude poslední rozloučení? S pozdravem R. Franc

  Dobrý člověk, který toho pro atletiku hodně vykonal. L. Latta

  Zdravím, smutnou zprávu o odchodu Františka Nemetze jsem se dozvěděl v pátek a je to asi pro všechny, kteří ho znali, blesk z čistého nebe. Chci se touto cestou zeptat, zda je info o termínu jeho “posledního rozloučení”, znal jsem ho sice krátce, ale můj tatínek, který dlouhá léta hrával za Morendu fotbal ho dobře znal z dřívějška, jeho mladých let a rád by, stejně jako já, přišel se s ním rozloučit. Určitě také někdo ze Sokola Přísnotic (Franta Němec). Díky tedy za sdělení termínu a místa smutečního obřadu.
  díky moc Tonda Smolík, Sokol Přísnotice

  Ahoj Lado, to je mi moc lito… Kdy a kde je prosim Tě rozloučeni? dík Tom Freiberger
  Ahoj Laďo,
  díky za sportovní zprávy, aspoň se dostávám trochu do obrazu. Ta poslední mě zasáhla, protože Franta byl výborný člověk a klobouk dolů před ním, že vydržel u atletiky vlastně až do poslední chvíle. Je mi smutno. Pozdravuj Luboš Křivánek
  Ahoj Laďo,
  připojujeme se s otcem ke kondolující atletické rodině teď a pevně věřím, že i v pátek.. Při přečtení páteční zprávy jsem nenacházel slova, zdrtila mne. Další den jsem “musel” na Morendu /radši už se skrývám v lesích/ a při úsecích na F.N. myslel a tak trošku iracionálně pošilhával, zda se náčelník šedý vlk přece jen neobjeví… Odešel, ale stejně jsem měl pocit, že si pro sebe pod fousy na mou adresu trefně brumlá (pardon), že jsem se za tu dobu nenaučil zvedat kolena a přetahuju krok…a měl by recht. Franta Nemetz zůstal i v srdcích těch, které netrénoval a s nimiž se přátelsky nestýkal, což svědčí i o tom, že si tento skromný muž zasloužil a měl respekt nejen atletů, kteří ho blízce poznali!
  Čest jeho památce. Jindřich Skácel
  P.S. Věřím, že duch Franty Nemetze žije a bude žít na Morendě dál /hodně díky Tobě a dalším obětavým trenerům, bafuňářům i atletům, Laďo/ a že rozhodně nejen já budu vnímat jeho přítomnost Jindřich Skácel ml. a st.

  Dnes ráno jsem si přečetl v emailu šokující informaci, že ze stadionů, závodů a vůbec z našeho světa odešel František Nemetz.
  Pro mě, stejně jako pro několik generací běžců byl nespostradatelnou součástí většiny Brněnských závodů. Vždy byl vidět u startu a cíle závodu, buď měl startérskou pistoli nebo stopky. Mnoho běžců ho znalo ze stadionu Moravské Slavie, kde stál se stopkami v ruce a řídil trénink svých svěřenců. Výčet jeho běžců je skutečně úctyhodný a podle všeho trénoval do svého posledního dne. Nebyl jsem jeho svěřencem, ale přesto mi vždy poskytl radu pokud jsem potřeboval.
  Vždy, když budu v Brně dobíhat závod, tak budu hledat jeho typickou postavu držící stopky a myslím, že ji tam také uvidím, přestože nebude reálná. Dan Orálek

  Ahoj Laďo,
  to je rána a strašná ztráta! S Frantou jsem mluvil jen pár dní před tou událostí a vůbec na nic si nestěžoval, do Svratky se moc těšil. Už jsem dlouho mluvil i s Ivanou, má toho taky dost…
  Je to velice smutné, nicméně, myslím si, že když už to muselo přijít, tak zrovna takhle by si to Franta (a určitě většina z nás taky, já teda zcela jistě) snad i přál… Laďo mám problém s tím pohřbem, za chvíli jedu do zahraničí a nedá se to už zrušit. Ale chtěl bych aspoň nechat doručit kytku nebo věnec, jenom netuším jak to zařídit, aby to dali do krematoria ve správnou dobu. Nenapadá Tě něco? S pozdravem, Zdeněk Moravčík

  Nazdar Laďo,
  včera v noci jsem se vrátil z dovolené, proto reaguji se zpožděním. Bohužel i smutné zprávy přicházejí, o to smutnější, že se týkají prima chlapa. Bude chybět i mně. Zdraví Viťa Žák

  Rozloučení se nezúčastním, odjíždím na dovolenou. Na Frantu budu jen vzpomínat jako na dobrého parťáka, aktivního činitele brněnské atletiky a špičkového rozhodčího zejména při běžeckých soutěžích Ing.Jiří Mynář

 5. Jan Fiedler, 15. srpna 2011, 07:31
 6. Pokud chcete na Františka zavzpomínat na pár fotkách, najdete je na webu:
  http://lenf.rajce.idnes.cz/2011_08_15_Vzpominka_na_trenera/
  Honza Fiedler

 7. Jiří Topinka, 19. srpna 2011, 10:59
 8. Já se už týden snažím, abych si zvykl na to, že Franta není mezi námi a že se jeho stopky zastavily navždy. A pořád se s tou zprávou nemohu smířit. Hrozně mi bude chybět….
  Jura Topinka

 9. Lenka Topinková, 21. srpna 2011, 00:04
 10. Bylo to opravdu nečekané a hodně dlouho jsem koukala na SMSku a nemohla uvěřit…. Vždy si vzpomenu na jeho rady, tréninky a i to, jak “špacíroval po Brně”. Nezapomenutelný člověk, který toho o atletice a nejen o ní věděl dost a dost….
  Čest jeho památce.
  Lenka T.

 11. Milan Vrána, 30. září 2011, 20:49
 12. Je to velmi smutné. Pan František Nemetz byl dobrý člověk. Vzpomínáme. Věrka a Milan Vránovi.

Blue Captcha Image
Refresh

*

QR Code Business Card