Prázdninové mítinky na Morendě 2017

Náš oddíl v letošním roce uspořádal již v pořadí 10. sérii letních prázdninových mítinků na domovském stadionu AC Moravská Slavia Brno, spolek, v ul. Vojtova (dále jen morenda).
Jednalo se o historicky nejúspěšnější sérii, k čemuž jistě přispělo i elektrické měření časů vlastní časomírou, kterou náš atletický klub provozuje od letošní halové sezóny (zkušební provoz byl zahájen na halových mítincích v běžeckém tunelu v Brně v Novém Lískovci v ul. Oblá).
Pěti letních mítinků se v letošním roce zúčastnil rekordní počet celkem 426 startujících z celkem 52 oddílů včetně neregistrovaných závodníků. Pro srovnání, v roce 2008, prvním roce pořádání prázdninových mítinků se jednalo o 102 startujících a účastnický rekord z loňského roku činil 273.
Mítinky jsou pořádány pro všechny věkové kategorie, a to jak pro výkonnostní závodníky, tak i pro širokou sportovní veřejnost.
Všechny prázdninové mítinky provázel komentátor, hudební doprovod a byly z nich pořizovány fotografie (viz. http://mt03.rajce.idnes.cz).
Ceny úspěšným závodníkům na pátém prázdninové mítinku, uskutečněném dne 14. 8. 2017, předával radní statutárního města Brna pro oblast školství, mládeže a tělovýchov Mgr. Jaroslav Suchý a významný regionální politik, bývalý senátor a hejtman Jihomoravského kraje, v současnosti předseda Finančního výboru Zastupitelstva města Brna Ing. Stanislav Juránek.


Na prvním prázdninovém atletickém pondělí dne 17.7. 2017 za pěkného letního počasí startovalo 95 závodníků z 28 oddílů a byl čtyřikrát překonán rekord stadionu. V běhu na 200 m žen časem 25,89 s Hana Bumbálková z SK Speed Brno překonala rekord z roku 2016, který držela domácí závodnice Karolína Coufalová časem 26,1 s. Odchovanec klubu  Martin Juránek v dresu brněnské Univerzity vytvořil rekord stadionu v běhu na 600 m časem 1:23,45 s a překonal tím svůj vlastní rekord, který držel z roku 2012 ještě jako domácí závodník časem 1:23,8 s. V kategorii žen překonala žákyně ASK Blansko Pavla Štoudková časem 1:34,40 s rekord z roku 2016, který držela domácí závodnice Dominika Coufalová časem 1:41,0 s. V chůzi na 5 000 m Tomáš Hlavenka časem 22:49,37 s vylepšil svůj vlastní rekord stadionu z loňského roku, který měl hodnotu 23:26,7 s . Závodníci, kteří překonali rekord stadionu byli odměněni věcnými cenami.

Druhého prázdninového mítinku se dne 24.7. 2017 zúčastnilo 63 závodníků z 23 oddílů. Tento jediný mítink byl jako jediný provázen nevlídným chladnějším a deštivým počasím. Běžcům povětrnostní podmínky až tak nevadily, ale ve výškařském sektoru se neradovali jak závodníci, tak rozhodčí. Déšť se určitě podepsal i na počtu startujících v této disciplíně – 2 hoši a 5 děvčat. Výška 160cm stačila na vítězství domácího Kuby Doležala i Michaely Horváthové z Vyškova (oba starší žactvo). I přes nepřízeň počasí  se všichni závodníci snažili podat co nejlepší výkony. Na 150m zvítězil Adam Hromčík (UNI) časem 17,01 s a Věra Lenská (SPEED) časem 20,13 s. Na dvojnásobné trati, na 300m zvítězil Martin Juránek (UNI) 35,31 s a Pavla Štoudková (Blansko) 41,61 s. Na nejdelší trati dnešního mítinku, na 1500m, zvítězil Jan Švejnoha (UNI) časem 4:28,92 min a Pavla Štoudková, 4:47,73 min. Výkon pod pět minut předvedl také mladší žák z Vyškova Jan Koutný, 4:52,47 min. Žákyně Pavla Štoudková z ASK Blansko výše uvedenými výkony v bězích na 300 m a 1 500 m překonala 2x rekord stadionu (v běhu na 300 m držela předchozí rekord závodnice AC Moravská Slavia Brno Hana Prochová z roku 2011 časem 42,9, v běhu na 1 500 m potom z roku 2013 rovněž domácí závodnice Tereza Jagošová časem 5:18,9).

Třetí prázdninový mítink, uskutečněný dne 31. 7. 2017 se vydařil na jedničku. Oproti minulému pondělí se poněkud pozměnilo počasí. Jestliže minulý týden závodníky téměř po celou dobu mítinku skrápěly provazce deště a obtěžovalo chladnější počasí, nyní to byly intenzivní sluneční paprsky a vysoké teploty. Naštěstí byla celkem příznivá skladba disciplín. Sprinteři mají teplo a sluníčko všeobecně raději, nejdelší běžecká disciplína byla osmistovka, koulaři měli možnost posedět ve stínu ve dvoustovkové zatáčce a na tyči se také trocha stínu našla… Navíc naše šatny včetně nářaďovny poskytují příjemný chládek. Naštěstí tedy včera nikoho nepřepadl úpal, úžeh ani jiné termoregulační potíže…
Výsledkový servis pracoval spolehlivě. Kvalitním posunem je vnímání stavu, že výsledky z našeho mítinku se ocitají na svazových stránkách ještě v den jeho konání. Stejnou samozřejmostí je již fakt, že máme kvalitní zvukový doprovod, komentátora a fotografa (viz. rajce.net mt03).
Třetího mítinku se zúčastnilo 91 závodníků z 22 oddílů. Byla zahraniční účast. Půlkař Serban Bacin z Rumunska a především dva kvalitní závodníci z Německa, překážkáři Florian Handt (PB na 400 přek. 50,49) a jeho tréninkový kolega Franz Reichardt. Jejich kvalitní výkony  24,35, resp. 24,97, v závodě na 200 m.př. podpořily super čas Martina Juránka 23,33 (pouze setina za jeho PB a nejlepším historickým časem v ČR v této nemistrovské disciplíně). Myslím, že tento závod byl z hlediska dosažených výkonů vůbec nejkvalitnějším, jaký se kdy na našem stadionu běžel. Pominu – li fenomenální výkony žákyně Pavly Štoudkové z Blanska, která v každém závodě dramaticky vylepšuje rekordy našeho stadionu v disciplínách od 300 do 1500 m (sic).Včera předvedla super rychlou žákovskou půlku za 2:14.24.

Další prázdninový mítink s pořadovým číslem 4 proběhl dne 7. 8. 2017 opět za příznivého letního počasí, zúčastnilo se jej celkem 72 závodníků z 19 oddílů. Zvukový doprovod a komentář závodu v osobě Jirky Procha pracoval opět na jedničku, volbu hudebního repertoáru mládež ocenila.
Všichni členové organizačního týmu pracovali zodpovědně a s plným nasazením, takže výsledkem nemohlo být nic jiného než bezproblémový průběh celého mítinku a dodržený časový pořad.
Pokud jde o kvalitu předvedených výkonů na mítinku, potom hned v úvodní disciplíně v běhu na 110 m překážek mužů překonal odchovanec klubu startující za extraligové družstvo brněnské Univerzity Adam Hromčík časem 15,45 rekord stadionu, který držel 46 let Antonín Filípek z TJ Spartak Jihlava z roku 1971 časem 16,5. Zde mrzí, že se překážkového sprintu nezúčastnil nikdo z mé tréninkové skupiny Honzy Dvořáka, ať již vinou zranění, dovolené nebo pracovních povinností, ale ani nikdo další z našeho klubu, vyjma Luďka Čumpelíka, který na žákovské stovce překážek v podstatě v sólo závodě zaběhl čas a PB 15,66.
V běhu na 3 000 m žen slovenská závodnice Soňa Vnenčáková, která startuje v barvách domácího klubu překonala časem 10:16,06 rekord stadionu, který držela další slovenská závodnice, hájící barvy klubu Patrícia Puklová časem 11:13,4 z roku 2016.
V mužské kouli se opět zaskvěl nejlepší vrhač našeho klubu Martin Kollár výkonem 15,66 m.
Na čtyřstovce žákyně Pavla Štoudková z ASK Blansko, která v letošním roce již překonala tři rekordy stadionu, přidala do své sbírky čtvrtý v čase 59,65 s.
V mužské kategorii jsme v minulosti bývali svědky kvalitnějších výsledků, než je vítězný čas 56,14 s. Jeho autorem je dokonce žák Pavel Lenomar z Vyškova. Na tuto katagorii se jedná o hezký výkon. V seniorské kategorii jsme i přesto sledovali napínavé bitvy mezi veterány.
Ale i k tomu slouží náš mítink. Aby si zazávodili všichni, kdo chtějí a můžou bez ohledu na věk a výkonnost. A to jsme ve veteránské kategorii viděli velmi pěkné výsledky.
Přeci jen jsou prázdniny a dovolené. Jinak si musí každý ze závodníků sám sáhnout do svědomí, protože na druhou stranu lze říci, že atletika je letní sport, mítinky pořádáme v první řadě pro naše členy a léto je vedle relaxace od všedních dní ideální období, kdy se může trénovat a neřešit školní  povinnosti…

Na závěrečném pátém morenďáckém pondělí dne 14. 8. 2017 se opět za pěkného letního počasí a za téměř ideálních podmínek (pouze mírný protivítr v cílové rovince) padl účastnický rekord! O účast na našem mítinku projevilo zájem 118 závodníků z 23 oddílů. Byl překonán 4 x rekord stadionu:  v běhu na 60 m Hana Bumbálková z SK Speed Brno časem 7,99 s překonala rekord stadionu z roku 2010, který držela Markéta Mrňová časem 8,10 s. V běhu na 500 m Pavla Štoudková časem 1:20,23 s překonala rekord z roku 1997, který držela domácí závodnice Lenka Beránková časem 1:26,4 s, v běhu na 1 000 m opět Pavla Štoudková časem 2:57,48 s překonala rekord stadionu, který držela domácí závodnice Martina Olejníčková z roku 2007 časem 3:15,0 s. V běhu na 300 m překážek Martina Havlíčková časem 48,19 s překonala rekord stadionu z loňského roku, který držela Michaela Tichá z SK Speed Brno časem 53,0 s.
Pomineme-li již tradičně vynikající výkony žákyně Pavly Štoudkové z Blanska, která našimi klubovními ručníky za překonání rekordů stadionu již vybavila kompletně celou její rodinu, potom nejkvalitnější výkony padly v běhu na 300 m př. mužů, kde naši dva odchovanci Martin Juránek a Martin Tuček z UNI Brno předvedli velmi kvalitní časy 36,71 a 37,13 s (tč. 3. a 4. výkon v ČR tabulkách).
Martin Tuček by přidal rekord stadionu i na 500 m, kde běžel ruční čas cca 1:04,8. Bohužel v tomto nejkvalitnějším prvním běhu “pětistovky” ukápla jediná výrazná kaňka na jinak poměrně zdařilém průběhu našich mítinků. Díky problémům na elektrické časomíře se nezdařilo změření výkonů a naneštěstí nedošlo ani k ručnímu změření časů z naší strany…Všem závodníkům se moc omlouváme.
I přes toto pochybení lze průběh našich letních mítinků hodnotit jako zdařilý a z hlediska účastnického rekordu do budoucna zavazující k pořadatelské kvalitě.

Komentáře

Pro korektní odeslání komentáře opište prosím také kód z obrázku níže.

Blue Captcha Image
Refresh

*

QR Code Business Card