Předválečná členka SK Moravské Slavie Ludmila Plchová oslavila v neděli 6. září rovnou stovku

jednou z hybatelek obnovení činnosti této velké brněnské tělovýchovné jednoty. Věnovala se především tenisu a vyhledávání mladých talentů. Svoji dceru Leu dovedla do reprezentace. Objevila i pozdější vítězku Wimbledonu Janu Novotnou, kterou v devíti letech přivedla na kurty na Starém Brně, kde ji jako dobrovolná trenérka vedla až do 14 let a poté předala profesionálnímu týmu Přerova.

Přes svůj věk se Ludmila zajímá o sportovní dění. Ještě nedávno chodila pravidelně jednou týdně si zahrát na kurtech čtyřhru. Každý rok se účastní i Silvestrovského běhu v Brně, aby předala ceny nejlepším závodníkům. Běh má v názvu dodatek Memoriál Richarda Plcha jako vzpomínku na jejího manžela, dobrovolného atletického mládežnického trenéra.

Letošní jubilantka se narodila v Obřanech u Brna jako Ludmila Marková. V dětství se musela starat o vážně nemocnou maminku, která jí brzy zemřela, a tato zkušenost ji nasměrovala k práci zdravotní sestry. V roce 1945 se provdala za Richarda Plcha, všestranného sportovce (tenis, fotbal, hokej, volejbal či basketbal) a především vynikajícího atleta, který býval v pětiboji a v běhu na 200 m překážek československým rekordmanem. Později se stal funkcionářem a podílel se na obnovení Moravské Slavie.

Všestranností se vyznačovala i samotná Lída, zaujal ji tenis i kolektivní sporty. V oblíbeném nohejbale společně s manželem poráželi i pánské dvojice složené z předních brněnských sportovců. Z jejich tří dětí se nejvíce prosadila dcera Lea (*1956), která byla tenisovou mistryní republiky a zahrála si i ve slavném Wimbledonu. Starší syn Bohdan (*1953) se věnoval zejména basketbalu – hrával domácí ligu a po boku Brabence či Pospíšila se později zapojil i do akcí české veteránské reprezentace. Nejmladší Richard (*1964) býval svého času populární postavou regionálních tenisových turnajů. Vnoučat a pravnoučat prý má paní Lída tolik, že si je už všechny plete… Od loňského roku žije paní Ludmila Plchová v Domově důchodců v Šanově u rakouských hranic.

Zpravodajský portál BRŇAN se připojuje ke gratulantům, stejně tak i atleti Moravské Slavie Brno

Komentáře

Pro korektní odeslání komentáře opište prosím také kód z obrázku níže.

Blue Captcha Image
Refresh

*

QR Code Business Card