49. ročník Brněnské pětadvacítky

byl v sobotu 10. září provázen nejen rekordním vedrem, které odlákalo řadu předem přihlášených vytrvalců, ale i nízkou účastí 51 závodníků. Mnozí běžci dali přednost kratšímu závodu v Holíči, který byl součástí atraktivního Cyrilo-Metodějského maratonu, nebo dali přednost startu v Blanenské desítce, která rovněž s Brněnskou pětadvacítkou kolidovala. Nezanedbatelnou skutečností je i to, že pětadvacetikilometrové závody v této době již zdaleka nejsou tak atraktivní – stačí se podívat do výsledkových listin těch několika málo, které se ještě díky jakési tradici, kdy v minulosti patřily mezi nejlepší, zachovaly. Ať se nám to líbí nebo ne, pětadvacítky byly vytlačeny půlmaratony.

Letošní ročník Brněnské pětadvacítky, která v minulosti patřila mezi špičkové vytrvalostní závody v tehdejším Československu, byl poznamenán dubnovým náhlým úmrtím zakladatele závodu Františka Bartáka, kterému běžci vzdali na startu čest minutou ticha. Závod byl Bartákovým memoriálem, jeho manželce Miladě byla předána kytice a syn Ronald, který dostal jméno po vynikajícím mnohonásobném australském vytrvalci Ronaldu Clarkovi, nechyběl ve startovním poli . A že si nevedl špatně, svědčí jeho 23. místo v celkovém pořadí.

Absolutním vítězem se stal 22letý bývalý fotbalista Michael Pozdenkov z Běžeckého klubu Brno,který stojí teprve na počátku své běžecké kariéry. Druhý doběhl o 32 let starší Jiří Rerych, který se velmi svědomitě připravuje na start v Mezinárodním maratonu míru v Košicích, kde chce zaútočit na svůj osobní rekord 2:48 a vybojovat další své vítězství v kategorii nad 50 let. Na třetím místě skončil brněnský vytrvalec Juraj Plekanec, o jehož tréninku se někteří běžci vyslovují s úctou. Čtvrté a páté místo obsadili závodníci domácího klubu Petr Svoboda a Tomáš Hrdina. Zvláště Petr Svoboda neskrýval radost nad svým umístěním.

„Jsem velmi rád, že se mně podařilo po tragickém výkonu na půlmaratonu v Blansku konečně slušně zaběhnout. Moje další příprava bude zaměřena na dosažení co nejlepšího výkonu na maratonu v Košicích,“ svěřil se po doběhu.

Kategorii žen suverénně ovládla loňská vítězka, 31letá Mirka Pešáková, závodnice s osobním rekordem 3:07 v maratonu. “Dalším mým cílem je zlepšení na podzimním maratonu ve Frankfurtu, kde bych se chtěla co nejvíce přiblížit magické hranici tří hodin,“ prohlásila v rozhovoru v cíli. Na druhém místě doběhla svěřenkyně trenéra Jaroslava Kašeho Šárka Dýrová-Macháčková startující v barvách AK Olymp Brno. Se svým osobním rekordem 2:45 na maratonské trati pojala závod jako trénink, o čemž svědčí i její náhodné krátké zastavení na trati a pár prohozených slov se svojí někdejší trenérkou Alenou Peterkovou. Třetí místo obsadila Eva Klimánkové svědomitě se připravující na první říjnovou neděli, kdy i ona poběží maraton v Košicích.

Z celkového počtu 51 startujících stanulo na stupni vítězů v jednotlivých kategoriích 21 mužů a žen. Z těch známějších patří největší obdiv Přemyslu Diváckému, který si dal překvapivým prvenstvím v kategorii 65-74 let dárek ke svým 67. narozeninám, které před čtyřmi dny oslavil. Bývalý výborný fotbalista a současný trenér mužů okresního přeboru ve Veverské Bitýšce dokázal i 33. místem v celkovém pořadí, že je před svou půlmaratonskou premiérou v Košicích opravdu dobře připraven.

Úsměvy po závodě nešetřil letošní šedesátník Ivo Zejda, absolvent 137 maratonů. Předloni utrpěl při pádu na kole velice vážný úraz nohy, dlouhou dobu nemohl běhat, ale díky své doslova buldočí vůli se znovu postupně dostal do kondice. „Poprvé jsem běžel pětadvacítku před 39 lety a téměř každoročně jsem na jejím startu. Nikdy jsem ale netušil, že budu někdy na bedně, “sděloval radostně přátelům.

Uznání zaslouží i Hana Budinská, která po nedávném zranění ve Vysokých Tatrách našla odvahu se postavit na start závodu a úspěšně jej dokončit, stejně tak jako 69letý Libor Smejkal, špičkový brněnský běžec 70. let minulého století. Mnozí vytrvalci sáhli v parném počasí až na dno svých sil, jako například Jaroslav Dušil, který musel na chvíli na stadionu přejít do chůze a v cíli se zhroutil, a Libor Dražan, který závod dokončil za cenu naprostého vyčerpání.

Největší potlesk v cíli bezesporu patřil 70letému Karlu Fuksovi, bývalému známému televiznímu režisérovi, který absolvoval všech 49 ročníků Brněnské pětadvacítky! V tom mu snad patří i světový unikát.

Tombola, v níž kromě drobných dárků nechyběly ani tři dárkové poukazy na výuku cizích jazyků v Nepustilově jazykové škole, uzavřela letošní ročník závodu.

„Všichni, kteří dnes v tom nelidském počasí běželi, jsou hrdinové. I když třeba žádnou cenu ani v tombole nevyhráli, vyhráli sami nad sebou. Hluboce před všemi smekám,“ zaslechl jsem z úst jednoho z mála přihlížejících. Nezbývá než v plné míře souhlasit.

Jiří Šmiták

49. Ročník Brněnské pětadvacítky
celkové výsledky sobota 10.9.2016
Celkové pořadí Startovní číslo Příjmení Jméno ročník oddíl čas kategorie pořadí v kategorii