Dan Orálek přeběhl “Údolí smrti”

12.července se Daniel Orálek, jako první Čech v historii vydal na trať údajně nejtěžšího běžeckého závodu na světě. 217 km dlouhý závod zdolal v čase 30:47:50 hod., a skončil na 10.místě z 80 startujících, v pekle DEATH VALLEY (USA, Kalifornie v Údolí smrti)  s celkovým stoupáním 3.962 m a klesáním 1.433m, to vše za teplot blížících se 50 stupňům Celsia ve stínu. BADWATER ultra maraton v sobě ztělesňuje nepopsatelnou euforii, naprosté vyčerpání, spalující sluneční žár, krutý vítr, mučivou dehydrataci, písečný prach, nezdolnou vůli a touhu k překonání svých možností. Pro účastníky to není to jen závod, je to způsob jejich života. Závod, který se oficiálně běhá od roku 1987, původně spojoval nejnižší a nejvyšší místa USA, solné jezero Badwater (-86 metrů pod mořem) v Death Valley a vrchol hory Mt. Whitney (4.421 m nad mořem). V pozdějších letech byla s ohledem na zavedení povinnosti získávat povolení pro výstup na nejvyšší kontinentální vrchol USA trať z původních 235km zkrácena na nynějších 217km. Ačkoli závodní trať končí nyní na Mt. Whitney Portal ve výšce 2.553 m.n.m., někteří závodníci na vlastní pěst pokračují až na samý vrchol. Závod není specifický jen svým místem konání a extrémními podmínkami, ale charakterizují jej i další zajímavosti. Pořadatelé si každý rok vybírají zhruba 80 závodníků, kteří budou mít tu poctu se v Údolí smrti „proběhnout“. Závodníka smí doprovázet mobilní tým, který mu poskytuje veškeré zabezpečení (jídlo, iontové nápoje, výživu, první pomoc apod.). Je povoleno, aby během závodu vedle ultramaratonce běžel v určitých intervalech i jeden člen týmu jako doprovod. Jako první zdolal původní trasu v délce 235 km průkopník Al Arnold v roce 1977, kdy stanul na vrcholu Mt. Whitney osmdesát čtyři hodin po svém startu z Badwater. Nikdy později se na stejnou cestu jako běžec nevrátil, Death Valley navštívil pouze v roce 2002 při příležitosti uvedení do síně slávy toho věhlasného závodu

Komentáře

Pro korektní odeslání komentáře opište prosím také kód z obrázku níže.

Blue Captcha Image
Refresh

*

QR Code Business Card